Lassan másfél évtizeddel ezelőtt egy nemzetközi projekt kapcsán jutottam el az olaszországi Cinque Terre Nemzeti Parkba. Akkor már több kontinensen sok desztináció felfedezésén voltam túl, Olaszország más területein is jártam - de Cinque Terrén, az ottani turisztikai kínálatban tapasztalt jól megfogalmazott, áttekinthető üzenetek segítettek rádöbbennem személyes felelősségemre abban, hogy mit kell tennem, hogy a gyerekeim, unokáim is élvezni tudják majd mindazt a természeti, épített és kulturális örökséget, ami minket most körülvesz.
A nagyvárosokban is változik a turizmus (Saját fotó)
A COVID19 mindenhol a világban egyik napról a másikra jelentősen megváltoztatta a vendégigényeket, a szállások, látnivalók, éttermek mindent megtesznek azért, hogy ezeket az igényeket ki lehessen elégíteni. Kérdés azonban, hogy mi, vendégek hogyan tudunk viszonyulni az új helyzethez, hogyan tudunk a saját és mások kikapcsolódása érdekében úgy megtervezni az utunkat, hogy közben segítjük a turisztikai szolgáltatókat, helyi vállalkozókat a mindenki számára optimális fenntartható turisztikai kínálat kialakításában.
Hogyan válhatsz tehát 2021-ben tudatos utazóvá?
1. Válassz tudatosan a szálláskínálatból!
A mindennapokban mindannyian törekszünk a környezeti fenntarthatóságra. Szelektíven gyűjtjük a szemetet, energiatakarékos eszközöket használunk, odafigyelünk a vízfogyasztásra, e-mailben levelezünk és csak azt nyomtatjuk ki, ami feltétlenül szükséges, stb. Amikor szállást választunk, érdemes hasonlókra odafigyelnünk. Sok szálloda és vendégház pl. kiemelten kezeli a megfelelő hulladékgazdálkodástól kezdve a víz- és energiatakarékosság kérdését, amelyre már az érkezés előtt felhívják a figyelmet. Foglalás előtt érdemes megnézni, hogy milyen fenntarthatósági standardokat követ az adott szálláshely, s érdemes olyat választani, amely a megfelelő komfort biztosítása mellett a legtudatosabban törekszik a környezet védelmére. Mindezek mellett fontos, hogy a szálláshely környezettudatosan összeállított programkínálattal várjon, amely egyben lehetőséget biztosít a relaxációra, kikapcsolódásra - pl. hasznos lehet, hogy kerékpárt lehet bérelni, vagy éppen helyi túravezetőt tud a szálláshely biztosítani.
... Bükkszentkereszten, a Bükk-vidék Geoparkban például geotúrákat is kínálnak a vendégeknek (Saját fotó)
Igazából bármely típusú szállás számításba jöhet a szállodától a vendégházig, hiszen a vendégházak a helyi közösségek megélhetését szolgálják és hozzájárulnak a helyi gazdasághoz, míg a szállodai tartózkodás hozzájárul a munkahelyek fenntartásához és a beszállítói lehetőségek bővítéséhez. A kérdés tehát inkább az, hogy mennyiben figyel oda a szálláshely a környezeti fenntarthatóság biztosítására.
2. Csomagolj tudatosan!
Fotó: Fortepan.hu
Próbálj minél könnyebb poggyásszal utazni, ezzel is csökkentve a szén-dioxid-kibocsátásra gyakorolt hatást. Minden plusz kiló plusz üzemanyagot jelent! Fontold meg a műanyag hulladék csökkentését elősegítő tárgyak használatát is, vigyél magaddal például újrafelhasználható maszkot, újratölthető palackot, újrahasználható szatyrokat, stb.
3. Légy kíváncsi!
Érdemes ellátogatni a helyi piacra is... (Miskolc, Búza tér. Saját fotó)
A nyaralásod, pihenésed ne arról szóljon, hogy "gyorsan letudd" a bakancslistás helyeket, hanem arról, hogy megismerd a helyi kultúrát, a helyi embereket. Legyél kíváncsi arra, hogy nem a Te megszokott világodban hogyan élik meg az emberek a mindennapokat!
4. Ajándékba is vedd a helyit!
Ugye, milyen különleges ez a termés-manó? Török Eszter kézműves alkotása. Ha választanod kellene egy kínai toll vagy egy ilyen kézműves csoda között, ugye Te is ezt választanád? (Fotó: Török Eszter Facebook oldala)
A helyi vállalkozások és kézművesek támogatásával jelentősen hozzájárulsz a nyaralási helyszíned fenntarthatóságához. Ha ajándékot vagy emléktárgyat veszel, fedezd fel az úticélod kézműves vásárait vagy helyi termék boltjait, hiszen a helyben készült tárgyak megvásárlásával hozzájárulsz a helyi hagyományok és kulturális örökség megőrzéséhez. Hasonlóképpen, ha vezetett túrákon veszel részt, győződj meg arról, hogy a túrákat helyi emberek tartják.
5. Fogyassz helyi eredetű ételeket!
Helyi alapanyagokból készült ez a kenyérlángos Tokaj-Hegyalja egyik kis településén, Szegilongon. (Saját fotó)
A helyi eredetű ételeket kínáló éttermek kiválasztása, valamint a helyi tulajdonban lévő mezőgazdasági termelők piacainak és éttermi standjainak meglátogatása nemcsak a helyi közösségek és gazdaságuk támogatását segíti elő, hanem az étkezés környezeti hatásait is csökkenti, hiszen az alapanyagok beszállításához minimális autóhasználatra van szükség.
6. Tartsd tiszteletben a helyi kultúrát és hagyományokat!
Felelős és tudatos utazónak lenni a helyi kultúrája valódi megbecsülését és tiszteletét jelenti. Legyél érzékeny a közösségek hagyományaira, pl. ügyelj az öltözködési szabályok vagy szabályok betartására. Mindig kérj engedélyt, ha fényképeket szeretnél készíteni az emberekről, és vedd figyelembe a helyieknek a vendégekről alkotott véleményét, alkalmazkodj hozzá.
Tudomásul kell venni: attól, hogy elutazol valahová, ott te vendég vagy, nem pedig úr - viselkedj tehát úgy, mintha vendégségbe mennél, s tiszteld a helyieket úgy, hogy ők a vendéglátóid!
7. Kirándulás, nyaralás alatt is figyelj arra, hogy csökkentsd a hulladék mennyiségét!
Amennyire lehet, kerüld el az egyszer használatos cikkeket! A boltokban is érdemes lebomló vagy újrahasznosítható csomagolást kérni, ami nemcsak a környezetnek kedvez, hanem segít érzékenyíteni a környezeted. Óhatatlanul termelünk hulladékot, ezekhez azonban mindig keresd meg a megfelelő újrahasznosító tartályokat.
8. Kompenzáld az emissziót!
... akár kerékpárral. Az én kedvencem a Komárom - Karva - Párkány kerékpárút (Saját fotó)
Habár fokozottan tudatában vagyunk az utazási és turisztikai tevékenységek károsanyag kibocsátásra gyakorolt hatásának, a válasz nem az, hogy nem utazunk, hanem az, hogy okosan utazunk. Ha teheted, használd a közösségi közlekedést, ezen belül is a közvetlen járatokat az utazáshoz. A vírus miatt sok esetben biztonságosabb hosszabb utakra saját autóval indulni - ebben az esetben is érdemes azonban a megérkezés után már a helyi közösségi közlekedést választani, a biztonsági szabályok betartása mellett.
9. Gondolj az energiafogyasztására is!
A károsanyag-kibocsátás mellett fontos, hogy a saját energiafogyasztásodra is gondolj - mintha csak otthon lennél. A szállásodon ne felejtsd el lekapcsolni a lámpákat és a légkondicionálót, amikor elhagyod a szobát, akaszd fel a törölközőt száradni napi csere helyett, figyelj oda a vízfogyasztásra. Úgy tűnhet, hogy ezek mind apró részletek, de ha mindannyian megtesszük őket, sokat tehetünk a környezetünkért.
10. Oszd meg a tudatos utazásokra vonatkozó tapasztalataid másokkal is!
Oszd meg a fenntarthatósággal kapcsolatos élményeidet a családoddal, barátaiddal, munkatársaiddal is, értékeld a fenntartható jó gyakorlatokat a közösségi médiában, szállásfoglalási és egyéb portálokon, hogy mások is odafigyeljenek ezekre! Ugyanakkor fontosak a visszajelzések a szállások, éttermek, látnivalók felé is, töltsd ki a vendégelégedettségre és igényfelmérésre vonatkozó kérdőíveket, segítve a helyi vállalkozásokat a minél fenntarthatóbb kínálat kialakításában.
Kirándulás Tokajban. Saját fotó